|
„Петрол” ще набира рекорден капитал
публикувано от admin на дата 07/03/2014 10:03ч. 144
|
|
1 бр.
|
|
|
На извънредно общо събрание на акционерите на „Петрол” стана ясно, че дистрибуторът на горива смята да направи най- голямото набиране на капитал в историята на Българската фондова борса (БФБ). Компанията ще търси над 270 милиона лева от акционерите си и потенциални инвеститори. Смятат това да стане чрез пускането на нова емисия акции, с която да увеличи и акционерния си капитал.При успешно записване той ще нарасне от 109.25 млн. лв. на 163.87 млн. лв. За да се смята емисията за успешна, трябва да бъдат записани поне 40 млн. нови акции (200 млн. лв ) и според портфолио мениджъри това е знак, че ръководството вече се е уговорило с един или няколко инвеститори да запишат такова количество книжа. Ако всички нови акции бъдат продадени успешно, това ще е най-голямата еднократно събрана сума от увеличение на капитал на българския фондов пазар според справка от БФБ.
Юлияна Григорова, директор за връзки с инвеститори на дружеството, обясни,че все още няма ясното за какво точно ще бъдат използвани парите. Засега не може да се даде повече информация и предстои тя да бъде публикувана. Посредник по новата емисия ще е София интернешънъл секютириз. В поканата си до акционерите от управителния съвет обясняват, че набирането на пари се налага, за да бъде капитализирано дружеството. На инвеститорите ще бъдат предложени 54.6 млн. нови акции с емисионна цена 5 лв. за всяка. При одобрение от общото събрание досегашните акционери ще получат права, срещу които могат да записват от книжата, като платят и емисионната им стойност. Ако не искат да участват в увеличението, ще могат да продадат правата си на БФБ. В момента на борсата една акция на Петрол се търгува за около 4 лв.
След влизането на фирми на банкера Цветан Василев, чиято банка КТБ е сериозен кредитор на дружеството, приключи и войната между двамата основни собственици- Денис Ершов и Митко Събев. Тази война се отразяваше и на финансовите резултати- за миналата година „Петрол” имаше спад на приходите и общо свиване на бизнеса според отчета.По неофициална информация тя дължи на КТБ около 120 млн. долара. Това означава, че е вероятно банката да финансира увелчиението на капитала, с което да си прибере старите дългове и да капитализира дружеството.
В момента около 90% от капитала на Петрол са собственост на няколко фирми, свързани с КТБ и основния й собственик Цветан Василев. Това стана след поредица прехвърляния на пакети, като най-голямата сделка беше през декември, когато частен съдебен изпълнител продаде над 55% от капитала, дотогава на Петрол холдинг. Дружеството се опитва да обжалва продажбата (макар сделките през борсата да са неотменяеми) и затова може да се окаже, че увеличението на капитала на Петрол ще е поредният казус около дружеството. Ако увеличението обаче мине, това може да бетонира новите акционери.
Според Гено Тонев, който е портфолио мениджър в управляващото дружество „Юг маркет фонд мениджмът”, без да влязат нови пари в компанията, тя няма как да съществува. Тонев добавя, че увеличението ще е успешно, щом е заложена толкова висока граница от поне 40 милиона записани акции, а и за дребните собственици това би трябвало да е добра новина, тъй като ще се вложи свеж ресурс и компанията би трябвало да е в по- добро финансово състояние.
Петко Вълков, изпълнителен директор на Конкорд асет мениджмънт, коментира: Увеличението е амбициозно на фона на обемите на БФБ. Но очевидно мащабите говорят, че е подсигурено записване на поне част от нея. Вълков добави, че щом се тръгва ударно с толкова голям предложен капитал, инвеститор или инвеститори има и няма да е проблем набирането му. Вълков и Тонев не изключват възможността да влезе стратегически външен инвеститор в Петрол.
През последните години финансирането на Петрол, което е в доста лошо финансово състояние, ставаше най-вече с кредитиране, предимно от КТБ и в по-малка част от ЦКБ. През миналата година дългосрочните задължения на дистрибутора на горива се увеличиха с 26% до 223.5 млн. лв. В същото време има спад на активите с над 9% до под 530 млн. лв. Компанията е на загуба от 28 млн. лв. при 44 млн. лв. за 2012 г.
|
КОМЕНТАРИ
|