|
Веднъж годишно банките ще имат стрес тестове
публикувано от admin на дата 13/03/2014 10:03ч. 147
|
|
1 бр.
|
|
|
Поне веднъж в годината БНБ ще прави стрес тестове на банките. Със същата периодичност тя ще оценява рисковете, на които банките са или могат да бъдат изложени, или рисковете, които дадена банка създава за финансовата система. Същото така регулаторът ще може още да изготвя план за контролирано преструктуриране на всяка крeдитна институция.Това предвиждат част от промени в Закона за кредитните институции (ЗКИ), които Народното събрание одобри на второ четене късно във вторник. Измененията в основния закон за регулиране на банковия сектор са във връзка с въвеждането на новата европейска директива за капиталовата адекватност, която вече е в сила от началото на тази година, и Регламент 575 на Европейската комисия.
Задължителни проверки ще подлежат банките, чиито стрес тестове показват риск за финансовата стабилност. Във финансовите институции, които са обект на системен надзор от БНБ, тя ще може да изпрати за постоянно свой представител.
Ще бъдат изготвяни планове от регулатора,за всяка банка, които да се прилагат, ако изпадне във финансови затруднения. Централната банка ще оповестява установените нарушения и наложените административни санкции, като изключение ще се допуска само при опасност от нарушаване на финансовата стабилност или очаквани непропорционални вреди върху заседнатите, гласят промените.
Други текстове предвиждат институциите, извършващи обмяна на валута в брой или сделки, свързани с финансови инструменти, в бъдеще да се регистрират само в Националната агенция за приходите (НАП) като обменни бюра, а не и в БНБ. Лицензирането им ще се извършва от Комисията за финансов надзор.
Георги Анастасов (БСП) имаше предложение за приемане нов параграф в закона, според който в договорите за отпускане на кредит банките да записват всички условия по тях, общата сума, която накрая дължи потребителят. Предложението не беше одобрено.Отхвърлено беше и другото му предложение за нов текст - общите условия към договорите за кредит да бъдат подписвани на всяка страница. Това е в интерес и на двете страни, но най-вече на потребителите на кредити, мотивира предложението си той. Петър Кънев, заместник-председател на бюджетната комисия, предложи текстът да бъде оттеглен и да се предложи да влезе в Закона за потребителския кредит, където му било мястото. Анастасов обаче отказа с аргумента, че иска този текст да важи и за инвестиционните кредити.
|
КОМЕНТАРИ
|